__________________________________________________________________________________________________
Szanowny Rodzicu,
"Czytanie Globalne" to jedna z metod oraz technik jakie wykorzystujemy w naszej pracy dydaktyczno-wychowawczej. Zapraszamy do zapoznania się z celami jakie pragniemy uzyskać oraz metodami jakimi się posługujemy w naszej codzinnej pracy w trosce o wszechstronny rozwój Państwa dzieci.
CZYTANIE GLOBALNE METODĄ dr. Anety Czerskiej
Globalne czytanie (czytanie holistyczne)- to metoda nauki czytania, w której traktuje się słowa jako podstawowe cząstki mowy. Czytanie globalne przebiega analogicznie do nauki mowy: rodzic mówi i prezentuje całe wyrazy-nie sylabizuje, ani nie głoskuje. Metoda jest dostosowana do rozwoju i rozumienia świata nawet przez noworotki i niemowlęta. Można ją stosowac także we wczesnym wieku szkolnym w celu poprawności szybkości czytania.
Metoda dr. Anety Czerskiej "CUDOWNE DZIECKO"
Metoda doktor Anety Czerskiej jest uniwersalną, nowoczesną metodą nauki czytania dla każdego języka, również języka polskiego. Jest to jedyna metoda na świecie, której efekty zostały potwierdzone naukowo. Skierowana jest do dzieci od urodzenia do dzieci wczesnoszkolnych. Czytanie globalne w metodzie Cudowne Dziecko rozwija wzrok, słuch, mowę także myślenie operacyjne, pamięć, a przede wszystkim inteligencję. Jest unikatową metodą wszechstronnej stymulacji rozwoju każdego dziecka w wieku od urodzenia do 10 roku życia.
Na czym polega CZYTANIE GLOBALNE?
W czytaniu globalnym dziecko ogląda całe wyrazy jako obrazy i poznaje ich znaczenie. Dzięki temu rozumie znaczenie zdań oraz książek, które są zbudowane z poznanych wcześniej wyrazów. Uczy się w atmosferze miłości i akceptacji, dlatego nauka czytania sprawia przyjemność. Nauka czytania przychodzi z łatwością podobnie jak nauka mowy. Rozpoznaje znaczenie oglądanych wyrazów zanim dojrzeje aparat mowy czyli zanim nauczy sie artykułować słowa. Oznacza to, ni mniej ni więcej, że dziecko może posiąść umiejętnosć czytania zanim nauczy się mówić.
Od czego się zaczęło?
Pierwszą metodę globalnego czytania opracował w języku angielskim asystent neurochirurga Glenn Doman około pół wieku temu. Stymulowała ona wzrok, słuch i mowę dziecka, dlatego wykorzystywano ja przede wszystkim u dzieci ze specjalnymi potrzebami.
Dla języka polskiego metodę nauki czytania dla małych dzieci opracowała dr Aneta Czerska, pedagog, specjalista rozwoju dzieci. Metoda Cudowne dziecko nie tylko stymuluje wzrok, słuch i mowę, ale także rozwija inteligencję, kształtuje pamięć fotograficzną i kreatywność oraz ćwiczy myślenie operacyjne. Pozwala dziecku na samodzielne rozszyfrowanie kodu liter, dzięki czemu dziecko potrafi przeczytać nie tylko wcześniej widziane wyrazy, ale także zupełnie nowe.
Unikalne badania naukowe prowadzone w latach 2003-2013 potwierdziły, że efektywność metody Cudowne Dziecko wynosi 90%. Nauka czytania w metodzie Cudowne Dziecko odbywa się w dwojaki sposób: z wykorzystaniem dwóch niezależnych ścieżek nauki. Ścieżki te realizowane są równolegle. Jedna związana jest z książkami, które wspaniale motywują małe dziecko do nauki czytania. Druga związana jest ze wszechstronnym rozwojem małego dziecka. Umożliwia włąściwą stymulację wrodzonych, naturalnych zdolności każdego dziecka.
"JĘZYK NIEMOWLĄT" TRACY HOGG
"Każde dziecko jest istotą mającą swój język, uczucia oraz niepowtarzalną osobowość i jako takie zasługuje na szacunek."
Tracy Hogg
Tracy Hogg uzyskała w Anglii dyplom pielęgniarki i położnej. Opiekując się noworodkami, których wiele przyszło na świat dzięki jej pomocy, doszła do wniosku, że mogłaby się nauczyć ich niewerbalnego języka i wprowadzać mamy, debiutujące w nowej roli, w świat niemowląt. Podjęła działalność zawodową w tej dziedzinie. Uczyła rodziców organizacyjnego uporządkowania codziennych czynności oraz potrzeb ich maleńkich pociech, pomagała dzieciom i rodzicom zdobywać samodzielność. Autorka przekonuje czytelników, że reakcje noworodków są przejrzyste i zrozumiałe oraz adekwatne do bodźców, jakie dziecko otrzymuje. Po przeczytaniu tego poradnika nie będą już zagadką odpowiedzi na takie pytania, jak:
- dlaczego moje dziecko wydaje się ciągle być głodne,
- skąd mam wiedzieć, ile moje dziecko je, skoro karmię je piersią,
- czy mam brać na ręce płaczące niemowlę, jeśli nie chcę by wymuszało coś na mnie płaczem,
- czy noworodek powinien spać sam w łóżeczku,
- dlaczego moje dziecko potrafi płakać całą noc, a inne cudownie śpi?
Z poradnikiem Tracy Hogg wszystko wydaje się łatwe, gdyż poznała ona klucz do dziecięcego świata i włożyła go między strony tej książki.
"JĘZYK DWULATKA" TRACY HOGG
Tym razem Tracy Hogg, konsultantka w dziedzinie opieki nad małymi dziećmi, założycielka firmy Baby Technique, podejmuje zagadnienia i dylematy rodzicielskie właściwe dla okresu przed-przedszkolnego. Magiczny świat dwuletniego dziecka wymaga odpowiedniego postępowania. Autorka proponuje rodzicom rozwiązania, które zakładają, że każde dziecko jest inne i niepowtarzalne:
- ZPOP - zastanowienie, pouczenie, ograniczenie, pochwała - zwrócenie uwagi, które nie zaburza poczucia bezpieczeństwa.
- MSW - mówienie, słuchanie, wyjaśnianie - pozwala zrozumieć sposób myślenia dziecka.
- PiR - porządkowanie i rytualizacja - każdy dzień staje się dzięki temu przewidywalny i spokojny.
Trening umiejętności - nowe doświadczenia dla dziecka i więcej swobody dla rodziców.
Świadoma dyscyplina - nauka właściwych zachowań i kontrolowania emocji z pełną odpowiedzialnością, że wychowujemy głównie poprzez przykład.
Książka ta może stać się niezawodną przyjaciółką rodziców i towarzyszką w tym niełatwym i pełnym niespodzianek okresie rodzicielstwa, gdyż jest napisana mądrze, z energią i entuzjazmem.
"MOJE DZIECKO. OD CIĄŻY DO TRZECIEGO ROKU ŻYCIA. PORADNIK DLA RODZICÓW." Opracowanie zbiorowe, Wydawnictwo REA
Ta książka nie pozostawia żadnych pytań bez odpowiedzi. Szeroko i wyczerpująco omówiono w niej najważniejsze zagadnienia począwszy od przygotowania do porodu poprzez karmienie i pielęgnację małego dziecka, do chorób wieku dziecięcego. Liczne cenne, praktyczne rady oparte na wiedzy doświadczonych lekarzy i położnych posłużą Wam przez całą ciążę, podczas porodu i pierwszych trzech lat życia dziecka.
"JAK MÓWIĆ, ŻEBY DZIECI NAS SŁUCHAŁY. JAK SŁUCHAĆ, ŻEBY DZIECI DO NAS MÓWIŁY" ADELE FABER, ELANIE MAZALISH
Masz czasem wrażenie, że mówisz do swoich pociech, ale te pozostają głuche na Twoje prośby, nakazy i zakazy? Nie potrafisz znaleźć odpowiedzi na to, dlaczego tak się dzieje? Sięgnij po bestsellerowy poradnik dla rodziców pod tytułem „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” autorstwa Adele Faber i Elaine Mazlish. Poznaj praktyczne wskazówki na skuteczne porozumiewanie się z dziećmi.
Książka „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” w przystępny dla każdego czytelnika sposób uświadomi Ci, jak zmienić swoje zachowanie, by wpłynąć na przemianę swoich dzieci. Obustronne zrozumienie w relacji rodzic-dziecko jest bardzo ważne. Rozmowa z pociechą to również umiejętność słuchania tego, co ma ona do powiedzenia. Sztuka komunikowania się z dziećmi wcale nie musi być trudna, o czym możesz przekonać się, sięgając po ten poradnik.
"NIE PRZYDEPTUJ MAŁYCH SKRZYDEŁ" KATARZYNA WNĘK-JONIEC
To książka o naszej wrażliwości na małego człowieka.
Dla rodziców ale także dla wychowawców, dla opiekunów, dla pielęgniarek dla wszystkich, którym powierzone zostało Dziecko. To książka o tym, jak je szanować. Jak go nie ranić własnymi błędami jak ich nie popełniać, jak ich nie powtarzać. O tym jak pochylać się nad dzieckiem. To książka o ŚWIADOMYM wychowaniu.
Luis Zafon pisał:
Jedna z pułapek dzieciństwa polega na tym, że nie trzeba rozumieć, żeby czuć kiedy rozum zdolny jest pojąć, co się wydarzyło, rany w sercu są już zbyt głębokie. Dlatego to książka o naszej wrażliwości na Dziecko, ale też przede wszystkim o tym, jak nie popełniać błędów, które wrastają korzeniami głęboko.
I bolą. I zostają. I myślimy, że inaczej nie można...
"GRY I ZABAWY Z MALUCHAMI" JACKIE SILBERG
Książka zawiera 234 pomysły zabaw, które mogą i dziecku, i dorosłemu sprawić wiele radości. A co najważniejsze, zabawy te pomogą Twojemu dziecku rozwinąć różne umiejętności. Książka ta może również pomóc dziecku rozwinąć poczucie emocjonalnego bezpieczeństwa, a poprzez radosną zabawę dać przyjemność poznawania siebie i świata.
Książka jest zbiorem pomysłów zabaw, które dziecku i dorosłym sprawią wiele radości. Pomogą też maluchowi rozwinąć różne umiejętności:
- sprawność językową,
- samodzielność,
- umiejętność słuchania,
- umiejętność obserwowania,
- umiejętność rozwiązywania problemów,
- poczucie rytmu,
- umiejętność zabawy,
- pomysłowość i inne.
Zawiera propozycje zabaw dla dzieci od 12 do 24 miesiąca życia.
"GRY I ZABAWY Z DZIEĆMI" JACKIE SILBERG
Książka dostarcza pomysłów, dzięki którym każdą wolną chwilę można zamienić w wesołą zabawę, a zarazem sposobność do nauki. Krótkie gry i zabawy znakomici wypełnia wolne chwile, zapobiegną nudzie, urozmaicą deszczowe dni i rozładują napięcie. Doskonałe dla dzieci w wieku od dwóch do pięciu lat.