Biblioteczka Malucha

"Bajki, które uczą jak być szczęśliwym" Begona Ibarrola

"Darek zamyślił się i po chwili zawołał:

- Teraz rozumiem! Chciałaś nam pokazać, że nie wszyscy jesteśmy tacy sami. Ludzie chodzą, nie mogą fruwać, bo nie mają skrzydeł. Orły latają bardzo wysoko, wyżej niż my. Dzięcioły stukają w pnie drzew, a kosy nie. Za to kosy potrafią śpiewać. O to ci chodziło?

Stukpuk przytuliła czule Darka i pocałowała go w żółty dzióbek.

I skinęła głową.

- Dokładnie to chciałam wam wyjaśnić, synku. Jesteś bardzo mądry! Szanuję cię i kocham takim, jaki jesteś." 

Wszyscy rodzice pragną szczęścia dla swoich dzieci. Nie wszyscy jednak potrafią je nauczyć, jak być szczęśliwym. Specjaliści uważają, że jest możliwe takie wycho­wanie dzieci, które pozwoli im cieszyć się pełnią szczęścia.

"Bajki, które uczą, jak być szczęśliwym" otwierają cykl trzech zbiorów opowiadań rozwijających inteligencję emocjonalną u dzieci. Każdy rozdział zawiera dwie bajki. Ich sympatyczni bohaterowie ukazywani są w sytuacjach, dzięki którym dzieciom łatwiej jest zrozumieć i przyswoić określone umiejętności i postawy. Bajkom towarzyszą wskazówki dla rodziców oraz propozycje wspólnych zajęć i zabaw z dziećmi.

Begona Ibarrola to hiszpańska psycholog i pedagog. Jej książki dla dzieci i poradniki dla rodziców od lat cieszą się ogromną popularnością.

„Moje ciało”, „W nocy” i „W lesie” z serii Pierwsze słowa – Akademia Mądrego Dziecka – wyd. Egmont W ciekawy sposób uczą dziecko nowych słów jak „uszy, oczy, gwiazda, kapcie, liść czy jeż. Książki, które uczą i bawią. Wystarczy, że maluch włoży paluszek w dziurkę i ją przesunie. To co zachwyca to jakość wykonania, lekkość z jaką poruszają się wszystkie elementy i przepiękne rysunki.

„Moja mała myszka” i „Moja mała kaczuszka” Britta Teckentrup wyd. Nasza Księgarnia

Książeczki są wykonane z tektury pochodzącej w 100% z recyklingu, poza tym wydrukowano je przy użyciu ekologicznych farb i dotyczą życia dzikich zwierząt.

SERIA KSIĄŻECZEK „Miś Koralik” Grażyna Nowak – Balcer wyd. Wilga 

Z książek dziecko dowie się dlaczego niektórzy noszą okulary, a inni nie, czego nie powinno się robić jeżdżąc hulajnogą i dlaczego trzeba nosić kask i uważać na siebie i innych. Zrobi z mamą ziemniaczane stempelki i piękny obrazek z odciskami łapek całej misiowej rodzinki, a także dowie się dlaczego zielone jagody znikają z krzaczka na balkonie, podczas gdy w ich miejsce pojawiają się fioletowe. Na końcu każdej książeczki jest do wykonania jakieś zadanie np. okulary do wycięcia czy wiatraczek do zrobienia samodzielnie.

„Miś czuje smutek”, „Króliczek czuje złość”, „Wiewiórka czuje radość” wyd. Zielona Sowa 

"Emocje" to seria książek dla najmłodszych dzieci, przybliżająca skomplikowany świat uczuć i emocji, które maluchy dopiero uczą się nazywać i wyrażać. Czytając prostą historię o zwierzętach, rodzice wyjaśniają dziecku, jak objawia się dane czucie, w jakich okolicznościach może się pojawić i w jaki sposób można sobie z nim poradzić.

Seria "Dobra Książeczka" 

To seria 7 książek dla najmłodszych dzieci (od 0 do 3 lat). To pierwsze tego typu książki na rynku narysowane i napisane zgodnie z najnowszymi badaniami psychologii rozwojowej. Książeczki podzielone są na wąskie grupy wiekowe (0-3 miesiące, 3-6 miesięcy, 6-12 miesięcy, 1-1,5 roku, 1,5-2 lat, 2-2,5 roku i 2,5-3 lat). Na okładce posiadają komentarz psychologiczny danego etapu rozwoju dziecka: rodzice dowiadują się jaki jest poziom rozwoju wzroku, mózgu dziecka, jego mowy oraz innych umiejętności. Poszczególne książki różnią się od siebie znacznie stopniem skomplikowania zarówno rysunku jak i tekstu. Dobra Książeczka to podróż w świat dziecka od prostych, silnie kontrastowych obrazków, przez mało skomplikowane historie z życia dziecka, aż po krótką opowieść o magicznej krainie Patut.

 
Książki dla roczniaka
  • Raz, dwa, trzy słyszymy, Książeczka Raz, DWA, trzy – słyszymy ćwiczy i rozwija zmysł słuchu dziecka. Wprowadzamy dziecko w świat wyrazów dźwiękonaśladowczych. Malec zaczyna się przysłuchiwać, gaworzy, aż wreszcie tworzy własne słowa. Polecamy również: Raz, dwa, trzy patrzymy i Raz, dwa, trzy mówimy.
  • OnoMaTo, czyli zabawa dźwiękami. Instrumenty – seria książek dźwiękonaśladowczych, z podziałem na poszczególne tematy: Ptaki dzikie, Ptaki wiejskie, Zwierzęta dzikie, Zwierzęta wiejskie, Hałaśliwe, przedmioty, Domowe przedmioty, Co słychać?
  • Poznaję dźwięki. Odgłosy nocy, Yoyo Books – dzięki tym pięknie zilustrowanym książeczkom dzieci poznają instrumenty, dzikie zwierzęta, mieszkańców gospodarstwa i różne pojazdy oraz dźwięki, które one wydają. W tej serii jeszcze: Odgłosy natury, Gospodarstwo, Pojazdy, Na wsi, Muzyka, Zwierzęta.
  • Od stóp do głów, Tatarak – tym razem Eric Carle zaprasza dzieci do wspólnej gimnastyki. Dołączcie do tupiących, kopiących, skaczących i wyginających się zwierzaków. Dla tego wieku – oprócz nauki o częściach ciała – sprawdzą się kolejne tytuły: Bardzo głodna gąsienica, Pajączek, Czy chcesz być moim przyjacielem?

Książki edukacyjne dla 2-3 latków

  • O stworkach ukrytych w kolorkach, WDS – Książka to nie byle jaka o płochliwych dość zwierzakach, które dziwny zwyczaj miały, że w kolorach się chowały! Lecz kto szuka, znaleźć może... Gdzie? W poezji i w kolorze!
  • Rymowane cyferki, Tashka – artysta wcielił się także w poetę i napisał do każdej cyfry od 1 do 10 po dwa rymowane wersy, które tworzą groteskowy opis tego, co dzieje się na ilustracji. A dzieje się sporo! Parówki w sputniku, ośmiornica licząca okna w kamienicy, jajka tańczące w wytłaczance przy dźwiękach płynących a gramofonu... A to jeszcze nie wszystko! Trudno się tu nie uśmiechnąć, a jeszcze trudniej... oprzeć urokowi ilustracji.
  • Cyferki, Czerwony Konik – książeczka kartonowa dla najmłodszych. Prosta, wierszowana fabuła ilustrowana niebanalnymi obrazkami. Zapoznaje smyki z cyframi, ich kształtem i zapisem.
  • Kosz pełen cyferek. Jedno małe nasionko, Egmont – koszyk pełen cyferek to kartonowa książka w niestandardowym formacie, dzięki której dziecko będzie się świetnie bawić przy poznawaniu liczb. Wpadające w ucho wierszyki pomogą rozwijać pamięć.
  • Liczypieski, Nasza Księgarnia – wierszyk o dziesięciu pieskach, który nie tylko ułatwia naukę liczenia, ale też uwrażliwia na losy zwierzaków.
  • Naciśnij mnie, Barbaryba – książeczka, którą trzeba przekręcać, na którą trzeba dmuchać, której trzeba klaskać... Interaktywna, niezapomniana, zachęca dzieci i dorosłych do wspólnej zabawy i nauki. Niezwykłe przygody kolorowych kropek rozbudzą wyobraźnię każdego czytelnika.
  • 10 razy 10, Babaryba – to niezwykle pomysłowa i wciągająca książka pełna poczucia humoru i abstrakcyjnego myślenia. Tylko w niej policzycie do 10 na jednej ręce, a na twarzy zobaczycie więcej niż jeden nos! Liczymy tu nie tylko cyfry, ale też kolory, kształty, uszy, oczy i nosy, księżniczki a nawet ziarnka piasku! Tullet jak zawsze proponuje Wam wspaniałą zabawę!
  • ZOOlitery, Hokus-Pokus – Anonimowy aligator, pełna panda lub różowy rekin – każde z nich może stać się waszym ulubionym przewodnikiem po alfabecie.
  • Litery, Wilga – wierszem o literach, które układają się w różne kształty kojarzące się dziecku z wyglądem A, B, C…
  • Bardzo proste abecadło, Dwie Siostry – dwustronne karty z literami i odpowiadającymi im zwierzętami pomogą dzieciom we wczesnej nauce czytania. Ułatwią poznawanie liter, poszerzanie słownictwa i ćwiczenie umiejętności językowych. Możecie korzystać z nich na wiele sposobów.
  • Moje pierwsze słowa, Wilga – seria bardzo prostych książeczek z zabawnymi ilustracjami, przybliży dziecku podstawowe pojęcia związane także z: Kształtami i Porównaniami.
  • Wiosna, lato, jesień, zima, Bajka – kartonowa książka pokazująca najmłodszym, czym różnią się od siebie poszczególne pory roku.

KSIĄŻKI DLA DZIECI POLECANE PRZEZ RODZICÓW

Pani Paulina, mama Patrycji poleca:

Ulubione kartonówki, które towarzyszyły nam dłuuugo (a do kilku wracamy chętnie i teraz) to:
- "Pucio" (zwłaszcza część pierwsza – Pucio uczy się mówić była dosłownie wykochana przez Pati),

- seria kartonówek Anny Tidholm – u nas szczególnym hitem było „Jest tam kto?” – chyba każdy maluszek lubi robić bam-bam i pukać do drzwi ;)
- Pierwsze słowa na wsi, w domu z serii Akademia Mądrego Dziecka – przesuwanki fajnie ćwiczące dziecięce paluszki
- seria o króliczku (śpij króliczku, do kąpieli króliczku, nie płacz króliczku) – nasze pierwsze książeczki aktywnościowe wprowadzające wieczorny rytuał zasypiania, sprawiały mnóstwo radości, bo potem (po zapamiętaniu czynności do wykonania na każdej stronie) Pati mogła już „citać” je sama
- kartonówki z wyd. Bajka – „Mydło” M. Strzałkowskiej, „Pisklak” i „Myszka” D. Gellner – do tej pory znam na pamięć ;)
- książki z okienkami – „Moje pierwsze sto zwierząt” wyd. Egmont – nauka nazw zwierząt, kolorów, realne zdjęcia
- seria "Na ulicy czereśniowej" – duże kartonówki, mnóstwo szczegółów do wyszukiwania, mnóstwo historii do opowiedzenia – super ćwiczenie wyobraźni dla małych i dużych
- nasze pierwsze książeczki z miękkimi kartkami: seria o Eli z wyd. Zakamarki – „Ubranka Eli”, „Piłka Eli” – proste zdania, sytuacje bliskie maluchowi – nasz hit przez wieeeele wieczorów 
- wyszukiwanki: „Obrazkowe zgadywanki – wieś” oraz  „Mnóstwo rzeczy do wypatrzenia na dworze” z wyd. Olesiejuk
- „Kuku i historia pępka” – fajna lektura już dla ok. 2-latka, któremu trudno rozstać się z mamą na dłużej :)
- "Kolorowy potwór" – nasza wieeeeelka miłość! Cudowna w swej prostocie książka z ogromnym potencjałem – must have w bibliteczce każdego dziecka. Książka do nauki rozpoznawania podstawowych emocji, dla młodszych dzieci również do nauki kolorów, do tworzenia całych zajęć o emocjach… Dla nas cudo! ;)
- ok. 2,5 roku był szał a serię o Ryjówce Florce – zwłaszcza część pierwsza „Florka z pamiętnika ryjówki” R. Jędrzejewskiej – Wróbel była przez nas ukochana – zresztą wracamy do niej regularnie co jakiś czas i wcale nam się nie nudzi :)
- teraz 3-latka zakochana jest w Basi Z. Staneckiej – do znudzenia, co wieczór poznajemy nowe przygody Basi; Basia to taka dziewczynka z sąsiedztwa z charakterkiem – uwielbiamy za realizm.
- „Historyjki dla małych uszu” i „Opowiastki dla małych uszu” J. Wachowiak – krótkie, proste historie o zwierzątkach, każda z niewymuszonym morałem – my zaczęłyśmy czytać ok. 2,5 rż
- dla lubiących Tulleta bardzo polecamy również „Jestem kreską” A. Jankowskiej – u nas kreseczka i kropeczka to do tej pory hit!
- nasze literkowe odkrycie do „Abecadło pod lupą” – książka z lupą – zabawa polega na tym, że w konturach litery ukryte są różne przedmioty, które stają się dla nas widoczne, gdy użyjemy lupy – zabawa i nauka w jednym :)
z takich książek do czytania od ok. 2-2,5 rż polecamy też:
”Radość” Averiss z wyd. zielona sowa – bardzo ciepła opowieść o tym, że wnuczka stara się odnaleźć zagubioną przez babcię radość – piękne ilustracje, duży format i tak jakoś cieplej w sercu robi się po tej lekturze.
„Gruffalo” J. Donaldson – tego stworka chyba też nie trzeba nikomu nie trzeba przedstawiać – początkowo nie rozumiałam fenomenu tej książki, ale Pati rymowana historyjkę o myszce, która przechytrzyła potwora wprost pokochała i teraz recytujemy ją prawie z pamięci,
„Wilka ma okropny katar. Jak unikać zarazków” wyd. Debit – książka pojawiła się u nas w sezonie zimowym i przypadła do gustu małej czytelniczce, zwłaszcza, że jest to wariacja nt. tradycyjnych trzech świnek, które Pati uwielbia.
„Nie chcę być duży” wyd. Adamada – dla wszystkich maluchów, które czasem za bardzo trzymają się maminej spódnicy i nie mają odwagi, by samodzielnie zacząć poznawać świat
„Hej, przedziałku” P. McCourtney – pierwsza przygodówka dla dzieci, bajecznie kolorowe ilustracje
„Ratunku! Najmilszy smok na świecie" – o tolerancji i uprzedzeniach, ciepłe ilustracje, bardzo przyjemna treść – no i jest smok! ;)
„Zęby” W. Grajkowki – świetna pozycja dla oswojenia z wizytą u dentysty, mówiąca o bakteriach, które są na ząbkach, jeśli ich nie myjemy – my bardzo lubimy, książka zdaje egzamin i uczy prawidłowych nawyków higienicznych
„Gdy Pola się zgubi” i „Łukasz ratuje misia” wyd. Dwukropek – świetne pozycje, które można zacząć omawiać już z 2,5 latkiem uczące jak zachować się w sytuacji trudnej – gdy się zgubimy lub ktoś obok nas potrzebuje pomocy
Klasyczne bajki z serii cienkich książeczek w miękkiej okładce „Czas na bajkę” – ładne ilustracje, adaptacje klasycznych baśni napisane prostym, zrozumiałym dla kilkulatka językiem, bez przemocy – uwielbiamy, przeczytane już milion razy – zwłaszcza "Czerwony Kapturek", "Trzy małe świnki" i "Kopciuszek" są ukochane – Pati potem odgrywa scenki z bajek :) baaardzo polecamy! Książeczki do kupienia za grosze
No i oczywiście nieśmiertelne wiersze Brzechwy i Tuwima – zwłaszcza „Lokomotywa”, „Ptasie radio” i „Rzepka” z ilustracjami Szancera to nasza wielka miłość.