Kącik plastyczny

AKTYWNOŚĆ PLASTYCZNA

Działalność plastyczna stanowi potrzebę rozwojową i jest jedną z form aktywności dziecka. Łączy ona ze sobą procesy motoryczne, poznawcze i emocjonalne przyczyniając się do harmonijnego rozwoju osobowości dziecka.

Zabawy plastyczne rozwijają twórcze myślenie oraz wyobraźnię, rozwijają pamięć wzrokową, zręczność manualną.

Używając niebanalnych materiałów, łącząc różne faktury, kolory, narzędzia do tworzenia, poszerzamy granice fantazji dziecka. Uprzedzamy, że możemy się bardzo mile zaskoczyć w jaki sposób maluszki zinterpretują naszą zabawę i ile przyniesie to im satysfakcji, zadowolenia i radości.

Zwykły patyk przyniesiony ze spaceru, może się przecież nagle stać pędzelkiem malującym obrazy, tudzież stelażem do chmurki z waty.

W tej zakładce przedstawiamy Państwu propozycję aktywności i ekspresji twórczej podopiecznych z naszego żłobka. Mogą one stanowić małą inspirację dla opiekunów i rodziców, aby w ich domowym zaciszu mogli razem z dzieckiem obudzić twórczą atmosferę.

W myśl zasady, mówiącej o tym , że kreatywność wymaga korzystania z wyobraźni, DZIAŁAJMY! EKSPERYMENTUJMY! aby poznać wszystkie możliwości artystyczne naszych dzieci. Miłej zabawy z naszym kącikiem Małego Artysty.

Ktoś kiedyś powiedział, że wyobraźnia nie ma granic. Przekonać Was o tym mogą nasi podopieczni, którzy razem z opiekunkami tworzyli niepowtarzalne Akwarium, zdobiące szatnie dzieci i wzbudzające zachwyt wśród rodziców.

Cały proces stanowił świetną zabawę, gdyż został podzielony na trzy etapy. Każdy z nich może stanowić odrębny przykład techniki do wykorzystania w zabawie z dzieckiem.

Oprócz świetnego nastawienia i chęci do tworzenia potrzebowaliśmy:

- dużego kartonu w jasnym kolorze

- balonów na wodę

- farby rozrzedzonej w wodą

- przestrzeni, w której możemy trochę nabrudzić

Karton ustawiony pionowo lub poziomo na ziemi stanowi płótno do dalszej zabawy, natomiast baloniki napełnione rozcieńczoną farbą są naszym narzędziem. Z wykorzystaniem aktywności fizycznej możemy baloniki na płótnie rozgniatać nóżką lub rączką, rzucać lub ugniatać do momentu pęknięcia, wszystko wedle umiejętności i chęci dziecka. Miłej zabawy!

 

Techniką plastyczną testowaną przez naszych małych ekspertów jest malowanie przy użyciu pompki. Wymaga ona, co prawda posiadania odpowiedniego narzędzia, lecz z pewnością przyda się ono w przyszłych zabawach. Pompka i rozcieńczona z wodą farba to wszystko czego potrzebujemy, żeby stworzyć niepowtarzalną mozaikę barw i kształtów.

 

 

Kiedy pogoda za oknem nie dopisuje, a humory do kreatywnej zabawy dopisują śmiało możemy sięgnąć do kolejnej propozycji zabaw od naszych Małych Artystów.

Potrzebujemy:

- wzór/ rysunek jaki chcemy pomalować

- koszulkę do dokumentów (najlepsza jest jak najsztywniejsza)

- farby

- pędzelek

 

Naszą zabawę rozpoczynamy od przerysowania naszego wzoru na koszulkę do dokumentów, można użyć innego, trochę sztywniejszego, ale przezroczystego materiału. Gotowy wzór dajemy dziecku do pomalowania farbami. Przyda się tutaj pędzelek, który łatwo można zastąpić listkami, patyczkiem lub własnymi paluszkami.

Po pomalowaniu zostaje nam wycięcie naszego wzoru i gotowe.

 

 

Dziarskie dzieci z naszego żłobka miały okazję, by zupełnie bez żadnych ograniczeń stworzyć abstrakcyjny obraz przy użyciu rączek i stópek. Mieszanie kolorów na płótnie, poznawanie konsystencji farby i możliwość ruchu na świeżym powietrzu, to coś co nasze maluchy lubią najbardziej.
Potrzebne będą:

- duże arkusze papieru białego połączone od spodu taśmą klejącą,

- farby w różnych kolorach,

- ubranie, które można wybrudzić