Adaptacja

Adaptacja

"W świecie dziecięcych emocji"

__________________________________________________________________________________________________

“Potrzebuję Twojej wiary we mnie.
Ona unosi moje skrzydła.
Ty, moja mądra Mamo we mnie wierzysz;
Ty, dorosły, potężny Tato – ufasz, że dam radę,
więc ja – Wasz malutki syn, Wasza malutka córeczka
– PORADZĘ SOBIE.”

Katarzyna Wnęk-Joniec

"Nie przydeptuj małch skrzydeł"

 

Decyzja o zapisaniu pociechy do placówki to moment zwrotny w życiu całej rodziny. Dla malucha pójście do żłobka wiąże się z pierwszym rozstaniem z najbliższymi, a także całą masą nowych, ekscytujących doświadczeń. Nie ma w tym nic więc dziwnego, że w okresie adaptacji w żłobku wiele zmian nakłada się na siebie i z początku możecie się Państwo czuć, że tracicie grunt pod nogami. Zwolnijcie zatem tempo, zaufajcie sobie, swojemu dziecku i personelowi żłobka. Wychowawcy mają ogromne doświadczenie w pracy z maluszkami i z pewnością będą wsparciem w tym pełnym wyzwań okresie. 

Adaptacja  w żłobku to proces przystosowania się dziecka do nowej sytuacji, środowiska oraz osób. Dziecko, które dotychczas przebywało prawie wyłącznie z rodzicami, będzie musiało pozostać bez nich w nowym miejscu wśród obcych mu osób. Dziecko w takiej sytuacji może stracić poczucie bezpieczeństwa, odczuwać strach i samotność. To jak dziecko będze adaptowało się do nowego, żłobkowego środowiska zależy w dużej mierze od rodziców. Dlatego przygotowaliśmy kilka informacji, które ułatwią rozpoczęcie i przebieg porocesu adaptacji w naszym żłobku.

  • Jeśli zdecydowaliście się na posłanie dziecka do żłobka, musicie być pewni swojej decyzji. Nigdy nie róbcie tego "na próbę".
  • Pamiętajcie, że dziecko wyczuwa wasze emocje, w tej sytuacji lęk i obawę, dlatego również dziecko będzie niespokojne.
  • Podczas spotkania z rodzicami w żłobku zapytajcie panie opiekunki o przebieg adaptacji. Zawsze jest przygotowany plan adapatcji, natomiast pamiętajcie, że każda adaptacja przebiega indywidualnie w zależności od potrzeb dziecka. Powiedzcie paniom co lubią wasze dzieci, w jaki spsób się uspokajają w trudnych chwilach.
  • Mówcie dziecku "poradzisz sobie", zapewniajcie je, że da sobie radę.
  • Pozwólcie dziecku przeżywać jego emocje, pozwólcie mu płakać. W ten sposób komunikuje się z nami, może pozbyć się nadmiaru emocji.
  • Jeśli do tej pory dziecko było tylko z rodzicami, postarajcie się, aby chociaż na krótki czas zostawało pod opieką kogoś bliskiego.
  • Spróbujcie dostosować wasz rytm dnia do planu dnia w żłobku (jest dostępny na naszej stronie internetowej).
  • Na czas adaptacji zabierzcie ze sobą ulubioną przytulankę, kocyk dziecka.
  • Przez pierwsze dni adaptacji bądźcie przy dziecku. Wykorzystajcie ten czas na zapoznanie się z miejscem, personelem, rodzicami oraz dziećmi.
  • Gdy przyjdzie czas rozstania z dzieckiem przed wejściem do sali pamiętajcie, że rozstanie powinno być szybkie i sprawne.
  • Stopniowo wydłużajcie czas pobytu dziecka w żłobku.
  • Spróbujcie zaufać paniom opiekunkom i postępować według ich wskazówek.
  • ___________________________________________________________________________________

Poniższy model adaptacji metodą Reggio Emilia tzw. metoda monachijska bazująca na bliskiej obserwacji emocji i potrzeb dziecka. Niezwykle ważne jest tu dostosowanie całego procesu do potrzeb dziecka i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa.

Fazy aptacji

  • Faza  1: polega na towarzyszeniu dziecku podczas wizyt w placówce. Podczas tych pierwszych dni w żłobku poznajecie Państwo nowe środowisko razem z dzieckiem. Uczestniczycie razem w zabawach, posiłkach i różnych aktywnościach. Aktywnie wspierając malucha podczas nawiązywania relacji z opiekunami i innymi dziećmi. 
  •  Faza  2: w tym okresie nadal Państwo towarzyszycie dziecku podczas pobytów w żłobku, jednak stopniowo się wycofujecie i pozwalacie, by Państwa rolę przejęli opiekunowie. dziecko po woli staje się częścią grupy, w której z dnia na dzień czuje się coraz pewniej i bezpieczniej. 
  • Faza  3: to faza zaufania i pierwsze rozstanie. Trwa ono z reguły ok. 30 minut. W tej fazie rodzic żegna się z maluchem i to wychowawcy przejmują opiekę oraz inicjatywę w pocieszeniu szkraba. Jeśli próba przebiegnie pomyślnie, stopniowo wydłużany będzie czas momentu rozłąki, aż do chwili gdy maluch jest gotowy, by zostać w żłobku przez cały dzień. 

UWAGA!

  • Od czasu do czasu przy porannym pożegnaniu wciąż mogą pojawić się łzy i protesty, które jadnak szybko mijają i ustępują miejsca radosnej zabawie.